Зареєстровано спеціальні майнові права на перші майбутні об'єкти нерухомості

27/10/2023
Зареєстровано спеціальні майнові права на перші майбутні об'єкти нерухомості

Відбулися перші реєстрації спеціального майнового права на майбутні об'єкти нерухомості в Державному реєстрі речових прав (ДРРП) на нерухоме майно, які допоможуть захистити вклади інвесторів у нове житло від неблагонадійного забудовника та їхні права. Реєстрація спеціального майнового права можлива після створення визначених документів в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва (ЄДЕССБ), серед яких заява про реєстрацію спеціального майнового права. Станом на сьогодні зареєстровано спеціальні майнові права на 3 об'єкти будівництва. 

Відтак, замовник будівництва, який має намір продавати майбутні квартири, гаражні бокси, інші житлові та нежитлові приміщення або паркомісця, має обов'язково зареєструвати спеціальне майнове право на кожен із цих об'єктів як майбутній об’єкт нерухомості одночасно з реєстрацією спеціального майнового права на подільний об’єкт будівництва (в майбутньому багатоквартирний будинок) в  ДРРП. Додатково він повинен визначити майбутня об’єкти нерухомості, що включені до гарантійної частки (на сьогодні від 5/10% від площі усіх майбутніх об’єктів нерухомості). Продаж таких об’єктів, що включені до гарантійної частки, можливий лише за умови введення об’єкта будівництва в експлуатацію, що є додатковим стимулом для закінчення робіт щодо такого об’єкта.


Також забудовник має оприлюднити детальну інформацію про об'єкт будівництва та дані про себе на власному веб-сайті.


Користувачі ЄДЕССБ вже розпочали створення документів, необхідних для реєстрації спеціального майнового права на більш як 30 об'єктів будівництва.

Реєстрація спеціального майнового права можлива після створення визначених документів у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва (ЄДЕССБ), серед яких — заява про державну реєстрацію спеціального майнового права.

Така заява формується замовником з використанням ЄДЕССБ. Даній заяві автоматично присвоюється реєстраційний номер, що надається державному реєстратору прав на нерухоме майно під час звернення за державною реєстрацією відповідних речових прав.

Заява отримується державним реєстратором виключно в електронній формі шляхом електронної інформаційної взаємодії між ЄДЕССБ та Державним реєстром речових прав на нерухоме майно.

Сама ж процедура створення документів у ЄДЕССБ та підготовка об'єктів для реєстрації спеціального майнового права складається з декількох етапів і в окремих випадках потребує комплексної актуалізації документації щодо об'єктів будівництва.


Нагадаємо, що Кабінет Міністрів України в червні 2023 року ухвалив постанову, якою запровадив порядок поширення дії закону "Про гарантування речових прав на об'єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому". Імплементація цього закону дасть змогу захистити майбутніх інвесторів від неблагонадійних забудовників.


8 вересня 2022 року Президент України Володимир Зеленський підписав закон "Про гарантування речових прав на об'єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому", покликаний захистити права інвесторів у нове житло. Відповідний законопроєкт №5091 Верховна Рада ухвалила 15 серпня 2022 року.


Функціонал реєстрації спеціального майнового права розроблений у тісній співпраці з Міністерством юстиції України.


Цифровізація будівельних послуг реалізовується у співпраці Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури та Міністерства цифрової трансформації за підтримки USAID / UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS».