е-Система: відкрито відомості по спеціальному майновому праву

16/11/2023
 е-Система: відкрито відомості по спеціальному майновому праву

Відомості про необхідні документи для реєстрації спеціального майнового права (СМП) відкрито на публічному порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ). 


Відтепер кожен користувач системи може перевірити майбутні обʼєкти нерухомості (МОНи), об’єкти незавершеного будівництва (ОНБ) та отримати всю інформацію про них, в тому числі про наявність права на виконання будівельних робіт, проектної документації на будівництво, містобудівних умов та обмежень. 


 Інформація про ОНБ та МОНи міститься в наступних розділах порталу: 

  • договір щодо організації та фінансування будівництва - у цьому розділі йдеться про розмежування права власності на об'єкти між девелопером і замовником, відомості про них та про права на об'єкти;

  • відомості про визначення гарантійної частки та розподіл прав - тут міститься інформація про обʼєкти, які визначені, як гарантійна частка, а також відомості розмежування прав між замовниками будівництва, девелоперами, наявна можливість переглянути публічні відомості про проектну документацію, містобудівні умови та обмеження, технічні умови, номери земельних ділянок. 

  • заява про реєстрацію майнового права в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (ДРРП) - у цьому розділі користувач е-системи може ознайомитися з відомостями про замовників, номером проектної документації, містобудівних умов та обмежень,, експертизою проектної документації, номером дозволу та рішенню по адресі, відомостей про гарантійну частку. Також за наявними посиланнями в документі можна перейти та детальніше подивитися публічну інформацію про них. 


Сьогодні на порталі ЄДЕССБ доступно - 11 зареєстрованих заяв від замовників будівництва. А користувачами е-системи розпочато внесення відомостей і створення документів, необхідних для реєстрації СМП на більш ніж 60 об'єктів будівництва. Інформуємо, що всі потрібні дані про СМП можна отримати в Telegram-чаті


8 вересня 2022 року Президент України Володимир Зеленський підписав закон "Про гарантування речових прав на об'єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому", покликаний захистити права інвесторів у нове житло. Відповідний законопроєкт №5091 Верховна Рада ухвалила 15 серпня 2022 року.


У червні 2023 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, якою запровадив порядок поширення дії закону "Про гарантування речових прав на об'єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому". Імплементація цього закону дасть змогу захистити майбутніх інвесторів від неблагонадійних забудовників.


Функціонал реєстрації спеціального майнового права розроблений у тісній співпраці з Міністерством юстиції України.


Цифровізація будівельних послуг реалізовується у співпраці Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури та Міністерства цифрової трансформації за підтримки USAID / UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS».