Як інвестору перевірити майбутній об'єкт нерухомості

06/06/2024
Як інвестору перевірити майбутній об'єкт нерухомості

Усі відомості про майбутній об'єкт нерухомості (МОН) зібрані на порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ) та мають бути зареєстровані в Державному реєстрі речових прав (ДРРП). 


Завдяки цьому інвестор та користувач системи можуть ознайомитися з реальним статусом об'єкта, що він обрав. А кожному громадянину — вдало інвестувати в нерухомість, яка йому підходить. 

  

 Кроки перевірки МОНу в ЄДЕССБ:


  • отримати ідентифікатор об’єкта нерухомості (квартири, паркомісця чи приміщення);

  • зайти на портал ЄДЕССБ, у розділі “Реєстри” обрати підрозділ “Спеціальне майнове право” та документ “Заява про реєстрацію майнового права в ДРРП”; 

  • у полі “Ідентифікатор об'єкта будівництва” потрібно внести ідентифікатор для пошуку заяви про реєстрацію права; 

  • у заяві зазначено документи, на підставі яких відбувалася реєстрація права та їх статуси: дозвільний документ, відомості про визначення гарантійної частки, про визначення адреси та інші документи для її створення;

  • із заяви слід перейти на дозвільний документ та переглянути його статус, який покаже, чи має замовник право будувати самий об'єкт, який планує придбати інвестор;

  • у відомостях про визначення гарантійної частки можна переглянути чи обʼєкт є гарантійною часткою, яку не можна продавати, а також осіб, які мають право продажу обʼєкта, чи залучаються кошти від девелопера;

  • в проєктній документації можна знайти характеристики обʼєкта, що буде збудовано;

  • також можливо переглянути інші повʼязані документи та визначити відповідність об'єкта будівництва заявленим в договорі, що допоможе прийняти рішення про інвестування.


Окремо, слід звернути увагу, що інвестор може вимагати у забудовника довідку з ДРРП про стан реєстрації права на нерухоме майно, адже у вказаному реєстрі містяться всі відомості та дані про реєстрацію МОНу та його характеристики. Тому, варто самостійно перевіряти відомості про реєстрацію в ДРРП також. Своєю чергою, в ЄДЕССБ є всі вихідні дані для такої реєстрації.


Ці кроки дозволять отримати детальну інформацію про обраний об'єкт нерухомості, перевірити його статус та визначити його параметри. Важливо порівнювати інформацію, отриману від продавця та з реєстрів, для забезпечення точності та безпеки в процесі його придбання.


Портал ЄДЕССБ надає можливість по інших відомостях, наприклад по номеру дозвільного документа, адресі та інших параметрах — знайти обʼєкт, повʼязані з ним документи та інструменти для його перевірки.


Важливо, що однією з ознак безпечної інвестиції — є відповідність обʼєкта вимогам законодавства, однією з таких вимог є реєстрація спеціального майнового права на майбутні обʼєкти нерухомості для залучення фінансування будівництва. 


Наразі нормативне забезпечення передбачає простий уніфікований шлях для взаємодії між замовником будівництва та/або девелопером — укладення нотаріальних договорів для залучення фінансування в будівництво та отримання майбутнього обʼєкта нерухомості інвестором. Варто зауважити, що вказане актуально для всіх обʼєктів, що отримали дозвільний документ з 10 жовтня 2022 року, натомість обʼєкти, що почали будівництво до вказаної дати можуть працювати все ще за попередніми схемами фінансування, проте в них є можливість фінансувати будівництво вже за механізмами, що передбачені новими нормативно-правовими актами.


Сьогодні на порталі ЄДЕССБ доступно зареєстрованих 118 заяв від замовників будівництва. За останній місяць автоматично вже зареєстровано 66 обʼєктів і 11 378 тисяч майбутніх об’єктів нерухомості.


Отримати більше потрібної інформації про реєстрацію СМП можна на спеціалізованому лендінгу: https://e-construction.gov.ua/smp.    


Функціонал реєстрації спеціального майнового права розроблений у тісній співпраці з Міністерством юстиції України.


Цифровізація будівельних послуг реалізується у співпраці Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури та Міністерства цифрової трансформації завдяки проєкту “Підтримка цифрової трансформації” за підтримки USAID та UK Dev. Партнер проєкту — Фонд Східна Європа.