ЄДЕССБ: результати роботи за перший квартал 2025 року

03/04/2025
ЄДЕССБ: результати роботи за перший квартал 2025 року

Єдина державна електронна система у сфері будівництва (ЄДЕССБ) працює майже 5 років для цифровізації будівельного сектору та зручності надання послуг. Усі процеси пов’язані з оформлення будівництва відбуваються через е-систему, до якої за перший квартал 2025 року доєдналося більше 7 тисяч професійних користувачів: архітектори, інженери-проєктувальники, технічні інвентаризатори, працівники органів архітектурно-будівельного контролю, девелопери та замовники будівництва.


Завдяки роботі ЄДЕССБ всі процеси відбуваються онлайн і кожна дія фіксується.


Наразі 13 будівельних послуг для громадян доступні на порталі Дія. На порталі можна отримати всі необхідні документи без візиту в державні органи. За перші три місяці цього року було надано 12,8 тисяч таких послуг через Дію. А будівельними послугами в ЦНАПах скористалися 30,2 тисяч разів.

Важливою функцією ЄДЕССБ є створення та зберігання документів, що фіксують характеристики та стан об'єктів на різних етапах будівництва. За перший квартал роботи системи у 2025 році зареєстровано:

  • 165,7 тисяч відомостей про технічні інвентаризації – це є важливим кроком перед реєстрацією права власності чи введенням в експлуатацію, а  користувач розуміє поточні характеристики об’єкта

  • 32,3 тисячі дозвільних документів, що надають право на виконання будівельних робіт та засвідчують прийняття об'єкта в експлуатацію – їх реєстрація чи видача дає змогу розпочати будівельні роботи та надалі ввести об’єкт в експлуатацію

  • 7,6 тисяч проєктних документацій – наявність цього документу забезпечує фіксацію проєктних рішень, що надає можливість отримати право на будівництво об'єкта

Також за перші три місяці поточного року у системі зареєстрували 6,8 тисяч будівельних паспортів. Цей документ використовується при будівництві індивідуальних житлових будинків площею до 500 кв. метрів, не вище 2 поверхів (без урахування мансарди). Та видали 4,7 тисячі містобудівних  умов і обмежень забудови земельної ділянки, це є одним із найважливіших документів для початку проєктування великих об'єктів будівництва, таких як житлові комплекси, заводи, виробничі підприємства, офісні центри, мости, тощо. 

В ЄДЕССБ продовжує працювати автоматична первинна реєстрація спеціальних майнових прав (СМП). За даний період автоматично зареєстровано 52 обʼєкти (наприклад, багатоквартирні будинки), які включають 5,6 тисяч майбутніх об’єктів нерухомості (для багатоквартирних будинків це окремі квартири, комерційні приміщення, гаражні бокси, паркомісця). Наразі право власності зареєстровано на 15 об’єктів, на які раніше реєструвалося спеціальне майнове право.

У системі працює оновлений функціонал для кваліфікаційних центрів сертифікації енергоаудиторів. Центри, які пройшли відповідну акредитацію, мають можливість вносити інформацію про видані сертифікати енергоаудиторам. А також: авторизовувати центри в e-системі, заповнювати відомості про нього та створювати сам сертифікат. Зараз вже працюють 5 таких центрів.


Сьогодні ЄДЕССБ є важливим інструментом для забезпечення прозорості та ефективності відбудови країни. Завдяки інтеграції з цифровою системою DREAM і Реєстром пошкодженого та знищеного майна, система сприяє оптимізації процесів відновлення та надає можливість моніторингу реалізації проєктів. Така взаємодія дозволяє забезпечити контроль за використанням ресурсів і оперативне внесення даних про відбудовчі заходи. Особливо важливу роль у реалізації програм відновлення України відіграють міжнародні партнери, завдяки фінансовій підтримці яких можливе впровадження інноваційних рішень. Серед них — Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), Світовий банк, Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ), Японське агентство міжнародного співробітництва (JICA), Антикорупційна ініціатива Європейського Союзу в Україні (EUACI).


Єдина державна система у сфері будівництва реалізується у співпраці Міністерства розвитку громад та територій України й Міністерства цифрової трансформації України. Розробку сервісу було здійснено у межах проєкту “Підтримка цифрової трансформації” за сприяння USAID і UK Dev. Партнер проєкту — Фонд Східна Європа.