Понад три роки працює Єдина державна електронна система у сфері будівництва (ЄДЕССБ) для цифровізації будівельного сектору. Всі процеси пов’язані з оформлення будівництва відбуваються через е-систему, де за 2023 рік стало працювати понад 29,6 тисяч професійних користувачів: архітектори, інженери-проєктувальники, працівники органів архітектурно-будівельного контролю та інші.
До появи ЄДЕССБ - паперові документи пов’язані з будівництвом легко підроблювали, губили та могли розлядати, пришвидшуючи чи навпаки гальмуючи процес заради хабарів. Тепер всі процеси відбуваються онлайн і кожна дія фіксується. Якщо хтось пробує шахраювати, це одразу стає видно в системі, що неможливо було уявити до цифровізації.
Сьогодні всі будівельні послуги для громадян є доступними онлайн на порталі Дія. Можна отримати всі необхідні документи для зведення будинку без візиту в державні органи. Цьогоріч понад 48 тисяч таких послуг було надано через Дію.
А будівельними послугами в ЦНАПах у 2023 році скористались більше 109 тисяч разів.
В ЄДЕССБ за рік зареєстровано понад 705 тисяч технічних інвентаризацій, 132 тисячі дозвільних документів і 39,7 тисяч проектної документації. Також системою видано більше 33,7 тисяч будівельних паспортів та 19,8 тисяч містобудівних умов і обмежень.
Важливим став оновлений функціонал публікації відомостей кошторисної документації щодо об'єктів, що будуються за державні чи публічні кошти. Публікація таких кошторисів це ще один крок до повної прозорості у будівельній сфері. Відкритий доступ до таких даних забезпечує можливість громадськості та будь-яких зацікавлених осіб здійснювати перевірки витрат публічних коштів на будівництво.
Окремим досягненням в е-системі стало відкриття відомостей про необхідні документи для реєстрації спеціального майнового права (СМП). Це дає змогу користувачам перевірити майбутні обʼєкти нерухомості (МОНи), об’єкти незавершеного будівництва (ОНБ) та отримати всю інформацію про них.
Сьогодні портал ЄДЕССБ - основний інструмент громадського контролю за забудовою. Ним користуються журналісти, громадські активісти та прості громадяни, які хочуть знайти інформацію про конкретне будівництво чи плани забудови в їх містах. Зараз більше 1,6 млн людей відвідали портал.
Важливим в роботі е-системи є не лише розробка самого продукту, а й супутні сервіси. Зокрема, лінія підтримки, яка консультує користувачів. За час роботи, працівники підтримки надали вже більше 200 тисяч консультації. Створення кожного нового функціоналу для користувачів завжди супроводжується створенням нового чату підтримки.
Єдина державна електронна система у сфері будівництва створена у співпраці Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури та Міністерства цифрової трансформації за підтримки USAID / UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS».