Основна інформація

Тип документу
Експертиза проекту
Реєстраційний номер в ЄДЕССБ
EX01:5043-1634-5686-5299
Версія документу
№1
Статус реєстрації
Зареєстровано (внесено реєстратором)
Статус документу
Діючий
Документ
№20-0404/01-22 від 24.05.2022
Орган, що видав
Філія ДП "Укрдержбудекспертиза" у Тернопільській області (35850400) Версія №1 Статус (поточна)
Назва об’єкта
Реставрація та пристосування приміщень колишнього монастиря домініканців 1749 р., пам'ятки архітектури національного значення (ох. № 637/2) під релігійно-освітній центр з громадськими приміщеннями загального користування на вул. Гетьмана Сагайдачного, 14 в м. Тернополі
Код проектної документації
PD01:3957-1560-0344-8257 №02-2021 від 2021-02-05 (видав ВЕРБОВЕЦЬКИЙ ЮРІЙ ВОЛОДИМИРОВИЧ) / Наявні експертизи: EX01:5043-1634-5686-5299, EX01:5043-1634-5686-5299
Напрям експертизи
З питань міцності, надійності, довговічності, З питань експлуатаційної безпеки, З питань інженерного забезпечення, З питань санітарного і епідеміологічного благополуччя населення, З питань охорони праці, З питань екології, З питань пожежної безпеки
Головний експерт проекту
Хмель Іванна Святославівна (АЕ 000178, АЕ 006384 )

Кошторисна вартість

Інформацію не зазначено

Кошторисна вартість за чергами

Інформацію не зазначено

Адреса

Адреса Адреса згідно експериментального порядку Наказ
46001, Тернопільська обл., Тернопільський район, Тернопільська територіальна громада, м. Тернопіль (станом на 01.01.2021), вулиця Конашевича-Сагайдачного Петра , б. 14 не присвоювалась не призначалась

Інформація про замовників

Правовий статус Назва
Юридична особа РЕЛІГІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ "ТЕРНОПІЛЬСЬКО-ЗБОРІВСЬКА АРХИЄПАРХІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ГРЕКО-КАТОЛИЦЬКОЇ ЦЕРКВИ" (21133981)

Об’єкти будівництва

Інформацію не зазначено

Відповідальні особи

Посада Напрям експеритизи ПІб
Архітектор З питань архітектури
Козіна Ярослав Миколайович (АА 003312, АА 000667, АА 003001)
Відповідальний експерт З питань енергозбереження
БУЧИНСЬКИЙ МИКОЛА МИХАЙЛОВИЧ (АЕ 004640, АЕ 005919, АЕ 007482)
Відповідальний експерт З питань експлуатаційної безпеки
З питань охорони праці
З питань створення умов для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення
З питань інженерного забезпечення
Кіт Євген Миколайович (АЕ 000076, АЕ 006365)
Відповідальний експерт З питань санітарного і епідеміологічного благополуччя населення
З питань екології
З питань інженерного забезпечення
КОВАЛЬ ІРИНА ТЕОДОЗІЇВНА (АЕ 000083, АЕ 006413)
Відповідальний експерт З питань міцності, надійності, довговічності
Лучка Антон Антонович (АЕ 006498, АЕ 000107, АЕ 006351, АР 009635)
Головний експерт проекту З питань пожежної безпеки
З питань техногенної безпеки
Хмель Іванна Святославівна (АЕ 000178, АЕ 006384)

Інформація про проєктну документацію

Реєстраційний номер
PD01:3957-1560-0344-8257
Орган, що видав
ВЕРБОВЕЦЬКИЙ ЮРІЙ ВОЛОДИМИРОВИЧ
Вид будівництва
Реставрація
Перелік видів робіт, виконаних проектувальником (генпроектувальником)
Кількість стадій проектування
Дві стадії
Поточна стадія проектування
проект (П)
Код ДКБС
1272.1 Церкви, собори, костьоли, мечеті, синагоги та т. ін.
Об'єкт споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії?
Ні
Належність майнових прав на проектну документацію (право змінювати проектну документацію)
Проектувальник
Дата договору на розробку документації
05.02.2021
Номер проектної документації
02-2021
Статус документа
Діючий

Додаток до експертного звіту

Проект розроблений:

Генеральний проектувальник – Архітектурна майстерня ФОП Вербовецького Ю.В.;

Тернопільська область,  м. Збаражвул. Стуса, 9

Головний архітектор проекту – Вербовецький Ю.В.

Кваліфікаційний сертифікат – АА№ 000054 від 08.06.2012

Клас наслідків (відповідальності) об’єкта – СС3

Сукупний показник  СС3

 

На підставі:

-         реставраційного завдання на розроблення науково-проектної документації;

-         завдання на проектування;

-         технічних умов відповідних служб;

Додатково Замовником надано:

-         технічний звіт за результатами інженерного обстеження та оцінки технічного стану об’єкта;

-         акт визначення втрат пам’ятки.

 

Експертизу виконано відповідно до вимог Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 №560.

Будівля колишнього монастиря домініканців  знаходиться в приватній власності релігійної організації «Тернопільсько-Зборівської архиєпархії  Української Греко-Католицької Церкви», входить до ансамблю споруд разом із Архикатедральним собором Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці УГКЦ, які є пам’ятками національного значення.

       Згідно намірів замовника пам'ятка підлягає реставрації з пристосуванням приміщень колишнього монастиря домініканців  під релігійно-освітній центр з громадськими приміщеннями загального користування та відтворенню втрачених елементів відповідного до первісного використання.

Короткі історичні відомості про об'єкт

       Спорудженню у Тернополі монастиря передував той факт, що у зв'язку із збільшенням чисельності громади католиків у середині XVIII століття виникла необхідність будівництва нового, більшого костелу.

       Фінансову основу монастиря було закладено 1 жовтня 1746 року, а 2 серпня 1749 року Ю. Потоцьким  було видано остаточний фундаційний акт про заснування римо-католицького костелу із монастирем. Місце для будівництва цих споруд було відведено на північно-східному розі міських валів. Сам монастир Ю. Потоцький віддав під духовну опіку запрошеним у місто дванадцятьом польським ченцям-домініканцям.

       Храм та келії монастиря домініканців споруджували у 1749-1779 рр., однак добудови тривали й пізніше. У документах 1753-1755 років згадується про зведення мурованого монастиря та костелу.

       Монастир являв собою двоповерхову прямокутну в плані кам'яну споруду з італійським двориком всередині, до якої із заходу примикала будівля костелу. Протягом своєї історії будівля монастиря неодноразово змінювала своє призначення, у зв'язку з чим всередині неї були здійснені численні перебудови  та перепланування. Але в загальних рисах споруда зберегла свій первісний вигляд до сьогоднішніх днів.

       Після закінчення Другої світової війни приміщення колишніх келій монастиря домініканців а також костел відремонтували. Відтоді і до 2019 року в будівлі монастиря перебував Державний архів Тернопільської області. У 2019 році приміщення колишнього монастиря було передано Тернопільсько-Зборівській архиєпархії Української Греко-Католицької Церкви.

Характеристика об’єкту

       Монастир двоповерховий, прямокутний в плані, із замкнутим внутрішнім двором, із західного боку є зблоковано із Катедральним собором (колишнім Домініканським костелом). Дахи складні конвертні, покрівля виконана із листового заліза, гребінь дахів було змінено, після ремонту 1950-х рр. дахи стали більш похилими.

       Планування коридорне, з одностороннім розташуванням кімнат. Коридори перекриті хрестовими склепіннями, кімнати другого поверху (в південній стороні) перекритті дерев'яними балками. Єдиним збереженим до наших днів архітектурним оздобленням фасадів основного прямокутного об'єму об'єкту є профільований карниз і підвіконники частини вікон. Столярка частини вікон та дверей фасадів будівлі замінена на пластик зі сторони вул. Гетьмана Сагайдачного, а з інших сторін - дерев'яна столярка, нехарактерна стилю будівлі. Будівля має дев’ять входів з вулиці, частина з них веде в ізольовані від інших приміщень кімнати.

       Протягом 250-літньої історії об'єкт зазнавав неодноразових перепланувань, тому в різні часові проміжки існували різні головні входи в будівлю. Під час перебування в приміщеннях колишнього монастиря домініканців Державного архіву Тернопільської області головний вхід у будівлю здійснювався через колишню південну ризницю Катедрального собору. У результаті детального аналізу планів ХІХ ст. було з'ясовано, що початково головний вхід був на південному фасаді, поблизу південно-східного рогу будівлі, який на сьогодні є замурований.

        Найкраще візуальне сприйняття фасадів пам'ятки є зі сторони пішохідної вулиці гетьмана Сагайдачного. Значно зменшують оглядовість будівлі насаджені вздовж її південного фасаду дерева та кущі, а також розташовані вздовж алеї газетні кіоски.

       Колишній монастир домініканців на даний час не використовується і згідно з технічним звітом за результатами інженерного обстеження знаходиться у не придатному для нормальної експлуатації технічному стані. На основі аналізу пошкоджень встановлено, що при негайному проведенні ремонтних, реставраційних, та консерваційних робіт є можливість забезпечити цілісність несучих та огороджувальних конструкцій колишнього монастиря домініканців.

        

  Характер запланованих робіт

Згідно із реставраційним завданням проектом передбачено:

-         реставрація оздоблення фасадів з частковим відтворенням втрачених декоративних елементів (навісного фронтону, пілястр, підвіконних карнизів, баз, віконної та дверної декоративної лиштви, вінчатого карнизу, міждахового карнизу, мансардних вікон);

-         відновлення парадного блоку дверей, віконних та  дверних блоків;

-         влаштування освітлення фасадів;

-         зміна форми даху та влаштування в даховому просторі мансардного поверху;

-         встановлення слухових та мансардних вікон в конструкції покрівлі;

-         відтворення коминів та влаштування снігозатримувачів на покрівлі,  влаштування металевого огородження та нової системи водовідведення;

-        реставрація інтер'єрів підвальних приміщень, першого та другого поверхів, реставрація склепінь, лучкових перемичок, відкриття зондажів автентичної кладки лучкових перемичок, реставрація існуючих автентичних віконних та дверних відкосів, відтворення коминів, реставрація камінів;

-        перепланування внутрішнього простору із мінімальним втручанням в несучі конструкції будівлі, з розкриттям закладених дверних та віконних прорізів.

        Реставрацію та пристосування приміщень колишнього монастиря домініканців з відновленням його первісного призначення передбачено без змін габаритних розмірів фундаментів у плані.

 

Пристосування об’єкта проектування під сучасне використання

       Основні групи приміщень релігійно-освітньго центру: релігійно-освітні приміщення; офісні приміщення; заклад громадського харчування; торгові приміщення (зі сторони вул. Гетьмана Сагайдачного); приміщення спільного користування.

       Перший поверх пристосовується під торові зали (зі сторони вул. Гетьмана Сагайдачного), заклад громадського харчування, та релігійно-освітній центр із західної сторони пам’ятки. Другий поверх – релігійно-освітній заклад. Мансардний поверх – офісні приміщення. Проектом передбачено дві розосереджені сходові клітки та два ліфта, вантажопідйомністю 640 кг та 320 кг, входи в які передбачено із вулиці Гетьмана Сагайдачного та внутрішньо квартального проїзду вул. Листопадової.

        Комплекс ремонтно-реставраційних робіт та конструктивних заходів по відтворенню несучої здатності окремих конструктивних елементів пам'ятки включає:

Роботи по гідроізоляції стін та підлог

Проектом передбачається влаштування ін'єкційної гідроізоляції в існуючі фундаменти. Перед початком влаштування гідроізоляції стіни очищуються від пилу, бруду, солей, грибків  за допомогою спеціальних засобів. Кількість необхідних отворів залежить від товщини фундаменту і виду суміші. Витрата суміші на основі поліуретану в розрахунку на квадратний метр — не менш 1,5 літра. Після завершення робіт всі пробурені отвори закладаються звичайною цементно-піщаною сумішшю.

         В проектній стіні по основі фундаменту передбачено влаштування горизонтальної гідроізоляції Ceresit CR 65 .

         При влаштуванні однокомпонентної гідроізоляції під підлогою проектом передбачено використання гідроізоляції Ceresit CL51 EXPRESS.


Підсилення та ремонт стін та аркових перемичок

       Для ін'єкціювання тріщин та відновлення цілісності пошкодженої кладки стін та склепінь передбачено використання сумішей Мареі MAPE-ANTIQUE F21.

       Для перемурування вивалів стін або перемурування існуючих димових каналів проектом передбачено використання повнотілої цегли маркою не менше М 100 на розчині марки не менше М 50.

       Для забезпечення стійкості існуючих стін в місцях, де є прорізання частини стін, всі ніші замуровуються повнотілою цеглою марки не менше М 100 на розчині марки не менше М 50.

 

                             Забезпечення стійкості стін, перекриття

     Для забезпечення стійкості цегляної стіни у місці її випирання на рівні перекриття 1-го поверху та нового дублюючого залізобетонного перекриття 2-го поверху в осях 1/Н-П передбачено влаштування тяжів, розміщених посередині висоти поперечного перерізу плити, з орієнтовним кроком 0,5 м. Один кінець крізь стіну перепускається на фасадну частину для анкерування сталевих швелерів в осях 4/Н , які рекомендується влаштувати у штрабах по фасадній площині на ділянках пошкоджених стін. Інший кінець фіксується по довжині плити на відстань не меншу ніж 15 м. по осях 7/О-П.

У місцях де відсутня перемичка або потрібно пробити проріз в існуючій стіні, влаштовується проектна перемичка яка складається із двох швелерів, які стягуються між собою за допомогою болтів. Стіни прорізаного прорізу підсилюються кутниками, в товщі стіни які зварюються між собою пластинами, по довжині стіни за допомогою пластин анкеруються в стіну, для жорсткого з'єднання.

      Проектом передбачено влаштування нової армованої стяжки над перекриттям 1-го поверху із наскрізним пропуском арматурних стрижнів крізь внутрішні стіни.

     Влаштування дублюючого перекриття

Проектом передбачено влаштування нового дублюючого перекриття над другим поверхом по проектних монолітних  залізобетонних балках. Балки опираються на монолітний пояс, який зв’язує всі несучі стіни між собою.

Доступність території пам’ятки для осіб з інвалідністю та інших маломобільних  груп населення

         Проектом передбачена необхідність встановлення системи засобів інформації, які забезпечують своєчасне орієнтування у просторі маломобільних груп населення, сприяють безпеці і зручності пересування, а також інформують про особливі властивості середовища відповідно до вимог ДБН В.2.2-40-2018 "Інклюзивність будівель і споруд".

       Повздовжній ухил пішохідних шляхів не перевищує 5%. З північної сторони будівлі передбачається влаштування входу за допомогою пандуса з ухилом 8%. Пандус влаштований вздовж південного фасаду. Поверхня пандуса шорстка, маркована кольором або фактурою, контрастна відносно суміжних горизонтальних поверхонь. Уздовж обох боків усіх сходів і пандусів, а також біля всіх перепадів висот більше ніж 0,45 м. передбачено огорожу з поручнями, висотою 0,7 і 0,9 м. З південної сторони вхід в приміщення не потребує влаштування пандусу. На вхідній площадці передбачено влаштування водовідведення із поверхні площадки та навіс. Для вертикального пересування МГН проектом передбачається влаштування двох розосереджених ліфтів.

Інженерне забезпечення

Водопостачання – згідно ТУ, виданих КП «Тернопільводоканал» № 931/21 від 23.12.2021 (реєстраційний номер ЄДЕССБ ТU01:0051-8077-4344-4545) від заміненого існуючого чавунного водопроводу ø 200мм, що прокладений  від вул. Листопадова до вул. Валова на водопровід ø 160 мм з поліетиленових труб. Витрата води на зовнішнє пожежоганіння - 20л/с. Зовнішнє пожежогасіння передбачено від двох існуючих пожежних гідрантів, розташованих на відстані до 200 м по вул. Сагайдачного і на майдані Воля.

Внутрішня система водопостачання – об’єднана господарсько-питна і протипожежна. Витрата води на внутрішнє пожежогасіння приміщень складає 2,5 л/с.

Гаряче водопостачання – від ємкісного водяного водонагрівача. Джерело теплопостачання проектна теплогенераторна.

Каналізація – згідно ТУ, виданих КП «Тернопільводоканал» № 931/21 від 23.12.2021(реєстраційний номер ЄДЕССБ ТU01:0051-8077-4344-4545).

Скид господарсько-побутових стоків передбачається здійснювати в загальноміську каналізаційну мережу. Проектом передбачається заміна каналізаційної мережі від випуску Архикатедрального Собору до місця підключення в діючу каналізаційну мережу ∅1200 мм.

Опалення –  система опалення двохтрубна тупікова  горизонтальна  з насосною циркуляцією. Нагрівальні прилади стальні панельні радіатори. Трубопроводи системи опалення запроектовано із багатошарових труб, які прокладаються відкрито та в конструкції підлоги.

Теплопостачання - джерело теплопостачання проектна вбудована тепло генераторна тепловою потужністю 180 кВт. В теплогенераторній встановлено два газові котли тепловою потужністю 90 кВт кожен. Система теплопостачання водяна двотрубна з насосною циркуляцією.

Газопостачання – від газопроводу низького тиску згідно технічних умов ПрАТ «Тернопільміськгаз» № 1665 від 08.12.2021 (реєстраційний номер ЄДЕССБ ТU01:0053-1215-6722-9772).

Вентиляція – припливно-витяжна з природним і механічним збудженням.

Електропостачання – згідно технічних умов ТУ 0013021312211191630000001 від 06.12.2021 р., виданих ВАТ «Тернопільобленерго» (реєстраційний номер ЄДЕССБ ТU01:0055-8520-1719-0268).

Реставрацію та пристосування приміщень пам’ятки передбачено із дотриманням нормативних вимог з пожежної безпеки, санітарного і епідеміологічного благополуччя населення та охорони праці.

Реставраційні роботи є екологічно безпечними та не мають негативного впливу на навколишнє середовище, клімат, мікроклімат, ґрунти, рослинність і тваринний світ. На соціальне і техногенне середовища негативний вплив відсутній.

 

       Відмічається, що проект «Реставрація та пристосування приміщень колишнього монастиря домініканців 1749 р., пам'ятки архітектури національного значення (ох. № 637/2) під релігійно-освітній центр з громадськими приміщеннями загального користування на вул. Гетьмана Сагайдачного, 14 в м. Тернополі» виконано згідно з вимогами ДБН А.2.2-3-2014. При цьому в процесі проведення експертизи філією ДП „Укрдержбудекспертиза” в Тернопільській області проектною організацією за погодженням із замовником до проекту внесено зміни і доповнення.

Розділи